Chicago Gezilecek Yerler

Rüzgarlı Şehir olarak da bilinen Şikago Michigan Gölü kıyılarında uzanmaktadır. Sayısız kültürel merkezi, mükemmel alışveriş imkanları ve ilginç mimarisiyle ünlenen şehir Louis Sullivan ve Frank Lloyd Wright gibi mimarların ve Picasso, Mirõ, Dubuffet ve Chagall gibi sanatçıların izlerini bıraktığı 20. yüzyıl mimarisi ve sanatının odak noktası olarak dünya çapında bir saygınlığa sahiptir. Amerikan futbolunda Chicago Bears, beyzbolda Chicago White Sox ve Cubs ve basketbolda Chicago Bulls takımlarına ev sahipliği yapan şehir spor alanında da birçok başarıyı elinde bulundurmaktadır.

Şikago Sanat Enstitüsü

Chicago Sanat Enstitüsü barındırdığı yüz binlerce eser ile dünya çapında tanınan bir müzedir. Kapsamlı koleksiyonun içinde binlerce yıllık resimler, baskılar, fotoğraflar, heykeller, dekoratif sanat eserleri ve daha birçok parça yer almaktadır. Enstitü ayrıca Georges Seurat’ın 1884 yılından kalma Grande Jatte Adası’nda Bir Pazar Öğleden Sonrası, Renoir’e ait Acrobats at the Circque Fernando ve Claude Monet’in sayısız tablosunu içeren empresyonist ve post-empresyonist eserlerin yer aldığı seçkin koleksiyonu ile de oldukça ünlüdür. Shepley, Rutan ve Coolidge’in beaux-arts tarzında tasarladığı ana bina 1893 Dünya Kolomb Dünya Fuarı için inşa edilmiştir. Yıllar boyunca eklenen diğer binalarla Enstitü günümüzde yaklaşık 37bin metrekarelik bir komplekste yer alır.

Milenyum Park

Şikago şehir merkezinde yer alan Milenyum Park batıda Michigan Bulvarı, doğuda Columbus Drive, kuzeyde Randolph ve güneyde Monroe Caddesi ile sınırlandırılmıştır. Parkın en ilgi çekici noktaları arasında bir açıkhava konser alanı olan Jay Pritzker Köşkü, Crown Çeşmesi ve AT&T Palaza’da yer alan Cloud Gate heykeli sayılmaktadır. Ayrıca şehrin bu bölgesi başlıca turistik merkezlerin yanı sıra mükemmel alışveriş mekanlarına da yakın bir konumdadır.

Michigan Bulvarı ve Magnificent Mile

Michigan Bulvarı Amerika’nın en ilgi çekici bulvarlarından biri olarak bilinmektedir. Şehrin ünlü Magnificent Mile bölgesi Şikago Nehri’nin kuzeyinde yer almakta, çok sayıda galerileri, butikleri ve lüks mağazalarıyla her daim ilgi odağı olmaktadır. John Hancock Merkezi, Wrigley Binası ve Tribune Kulesi gibi dikkat çeken yapıları barındıran Michigan Bulvarı Kuzey ve Güney Bulvarı olarak bölünmektedir.

Navy Pier

Şimdilerde Şikago’nun en popüler turistik mekanlarından biri olan Navy Pier 1916 yılında bir eğlence alanı ve nakliye tesis olarak açılmıştır. 50 dönümlük araziye yayılmış bahçeleri, mağazaları, restoranları, konser alanları ve parklarıyla her daim ziyaretçilerin ilgi odağı olan mekan devasa bir dönme dolaba ve tarihi bir atlı karıncaya da ev sahipliği yapar. Burada ayrıca 3D Imax Sinema Salonunda üç boyutlu filmlerin yanı sıra Şikago Shakespeare Tiyatrosu’nda klasik oyunlar izlenebilir, altı katlı kapalı bir botanik bahçe olan Kristal Bahçeler ziyaret edilebilir. Şikago Çocuk Müzesi’nin de yer aldı komplekste her Ağustos ayında düzenlenen Şikago Festivali’nin dışında birçok aktivite de düzenlenmektedir.

Wrigley Field Stadyumu

Şikago Cubs takımına ev sahipliği yapan Wringley Field Stadyumu 1914 yılında inşa edilmiştir ve 39 bin kişilik kapasitesiyle ikinci en eski beyzbol sahası olarak bilinmektedir.

Shakespeare Tiyatrosu

Şikago’daki Shakespeare Tiyatrosu Navy Pier’de yer almaktadır. Cam asma duvarlı bu yedi katlı yapı 500 kişilik bir avlu tiyatrosunun yanı sıra 200 kişi kapasiteli kara kutu tiyatrosuna da ev sahipliği yapar.

Bilim ve Sanayi Müzesi

Jackson Park’ın kuzey ucunda yer alan Bilim ve Endüstri Müzesi 1933 yılında kurulmuştur ve şüphesiz ki Chicago’daki en etkileyici müzedir. Teknolojik ve endüstriyel gelişmelerde tabii hukukun uygulanmasına tahsis edilen müze ABD’de hands-on sergilerinin fikir babası olarak kabul edilmektedir. Ziyaretçiler OMNIMAX tiyatrosunun yanı sıra kalıcı veya sürekli güncellenen sergileri de keşfetmeye teşvik edilir.

Field Doğal Tarih Müzesi

Başlangıçta Şikago Kolomb Müzesi olarak adlandırılan Field Doğal Tarih Müzesi 1893 yılında Dünya Kolomb Fuarı için toplanan biyolojik ve antropolojik koleksiyonları sergilemek üzere kurulmuştur. Adı 1905 yılında sanat patronu ve müzenin en büyük hayırseveri olarak bilinen Marshall Field’ı onurlandırmak için değiştirilmiştir. Daimi koleksiyon jeoloji, botanik, zooloji ve antropoloji de dahil olmak üzere çeşitli disiplinleri kapsayan yaklaşık 20 milyon eser ve numuneyi barındırır. Müzede ayrıca Antik Mısır eserlerinin yanı sıra dünyanın en büyük ve eksiksiz Tyrannosaurus rex iskeleti olan Sue da sergilenmektedir. Yıl boyunca düzenli olarak sürekli güncellenen sergiler de ziyaretçilerin ilgisine sunulur.

Şikago Lirik Opera Kumpanyası

1954 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden ünlü opera kumpanyası Ekim ve Mart ayları arasında dünyaca tanınmış klasiklerin sahnelendiği bir opera sezonu sunmaktadır.

Oriental Enstitüsü Müzesi

Chicago Üniversitesi kampüsünde yer alan Oriental Enstitüsü Müzesi Yakın Doğu’nun arkeoloji tarihine ve sanatına adanmıştır. Sergilenen eserlerin arasında Mısır, Sudan, Irak, Türkiye ve İsrail’de yapılan kazılara ait buluntular ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.

Willis Kulesi SkyDeck Seyir Balkonu

Willis Kulesi’nin inşaatı 3 yılda tamamlanmıştır ve bina 1974 yılında halka açılmıştır. Yaklaşık 443 metre yüksekliğindeki kule 103. Katta yer alan SkyDeck seyir balkonuyla ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Ladge olarak bilinen cam bir zemine sahip şeffaf kutuda ziyaretçiler doğrudan aşağıya bakmakta ve eşsiz bir deneyim yaşama fırsatını yakalamaktadırlar. Ayrıca havanın açık olduğu günlerde kuleden dört eyaletin yanı sıra Şikago’nun etkileyici mimarisi de kuşbakışı olarak görülebilmektedir.

Garfield Park Serası

1900’lü yılların başında inşa edilen ve Şikago Park Bölgesi tarafından işletilern Garfield Park Serası halka açık tarihi bir botanik bahçedir. Burada şehir parklarında ve bahçelerinde kullanılan çok sayıda bitki yetiştirilmektedir. Cam ve metal kullanılarak inşa edilen kır okulu ünlü peyzaj mimarı Jens Jensen tarafından tasarlanmıştır. Onun bu devrim niteliğindeki tasarımı “cam altında peyzaj sanatı” olarak anılmaktadır. Park’ta yer alan önemli ve ilgi çekici noktalar arasında Çocuk Bahçesi, Demonstrasyon Bahçeleri ve Fransa Giverny’de bulunan Claude Monet’in bahçelerinden esinlenerek tasarlanmış olan Monet Bahçesi yer almaktadır.

John Hancock Merkezi

Yaklaşık 350 metre yüksekliğe sahip olan John Hancock Merkezi koyu metalik görünümlü dış cephesi ve çapraz bağlantılı çelik tasarımıyla oldukça tanınmış bir yapıdır. Ayrıca yüzer metre uzunluğunda iki adet telekomünikasyon anteni de binanın çatısında yer almaktadır. 94. katta bulunan gözlemevinin yanı sıra 1970 yılında inşa edilen bu bina çok sayıda mağazaya, ofise ve daireye de ev sahipliği yapar.

Lincoln Parkı

Dokuz kilometrelik yeşil alana yayılmış olan Lincoln Parkı Michigan Gölü’nün kıyısında yer almakta ve Şikago’nun en büyük parkı olarak bilinmektedir. Bu popüler park Lincoln Park Serası ve ülkenin en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Lincoln Hayvanat Bahçesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Peggy Notebaert Doğa Müzesi ve Chicago Tarih Müzesi de park alanında yer alan diğer ilgi çekici mekanlardandır. Açık alanın keyfini çıkarmak isteyenler için oyun alanları, bisiklet parkurları, koşu yolları ve plajlar da yer almaktadır. Augustus Saint Gaudens’in Lincoln Daimi Heykeli de dahil olmak üzere park alanlarında birçok önemli heykel ve kamusal sanat eseri de ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Rookery Binası

The Rookery Binası 1888 tarihinde mimar Daniel Burnham ve John Root tarafından tasarlanmıştır ancak iç lobi ve veranda 1907 yılında Frank Lloyd Wright tarafından yeniden düzenlenmiştir. 12 katlı olarak inşa edilen bina Quenn Anne tarzı cephesinin yanı sıra iç avlusu ile de dikkat çekmektedir. ABD Ulusal Tarihi Yapılar Listesi’nde yer alan yapı adını binayı sık sık ziayret eden güvercinlerden almıştır.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here